Advert
Advert

ALAUDDİN EL-KAHTÂVÎ KİMDİR?

Yıllar önce bahsettiğim ve değerli ağabeyim Dr. Hacı ÇİÇEK’in son zamanlarda üzerinde daha derin araştırma yapmış olduğu Şeyh Bakir el-Kahtâvî’den sonra, ondan yaşça daha büyük başka bir Kahtâvî’nin daha var olduğunu anladım. Bu zat; Alauddin el-Kahtâvî’dir.

ALAUDDİN EL-KAHTÂVÎ KİMDİR?
ALAUDDİN EL-KAHTÂVÎ KİMDİR? .
Bu içerik 700 kez okundu.
Advert

Yıllar önce bahsettiğim ve değerli ağabeyim Dr. Hacı ÇİÇEK’in son zamanlarda üzerinde daha derin araştırma yapmış olduğu Şeyh Bakir el-Kahtâvî’den sonra, ondan yaşça daha büyük başka bir Kahtâvî’nin daha var olduğunu anladım. Bu zat; Alauddin el-Kahtâvî’dir. Dr. Muhammed ÇETKİN kardeşimizin yaptığı tespite göre, Alauddin el-Kahtâv’i, Bedruddin Aynî’nin Kahta’daki hocasıdır. (Bkz: Muhammed ÇETKİN, BEDRUDDÎN EL-‘AYNÎ VE “RESÂ’İLU'L-Fİ’E FÎ ŞERHİ'L-‘AVÂMİLİ'L-Mİ’E” İSİMLİ ESERİNİN DEĞERLENDİRMESİ, BEU. SBE. Dergisi, Cilt:4 Sayı:1 Haziran 2015, s. 131)

Biz biliyoruz ki, Şeyh Bakir el-Kahtâvî, Kahta’daki (Eski Kahta) medresede el-Aynî’den ders almıştır. O halde Alauddin el-Kahtâvî’nin Kahta’ daki medresede, hem Aynî hem de küçük Kahtevî’yi okuttuğu, anlaşılmaktadır.

Küçük Kahtâvî ile Büyük Kahtâvî’nin el-Ayni ile birlikte Kahire’de bulundukları da anlaşılmaktadır. Ancak, Dr. Muhammed ÇETKİN kardeşimizin bahsettiği Alauddin el-Kahtâvî, acaba Dr. Hacı ÇİÇEK ağabeyimin, Şeyh Bakir el- Kahtâvînin hocası olarak bahsettiği, Allame eş-Şeyh Alâuddîn Ali b. Muslihuddîn b. Mûsâ b. İbrâhîm er-Rûmî el- Hanefî (ö.841/1438) olabilir mi? Yani Allame eş-Şeyh Alâuddîn Ali b. Muslihuddîn b. Mûsâ b. İbrâhîm er-Rûmî el- Hanefî, adlı alimimiz, aynı zamanda KAHTAVÎ nisbesine de mi sahiptir? Kahta’lıların hemen hemen hepsinin Hanefî mezhebinden olması, bu ihtimali güçlendiriyor.

Yoksa ÇETKİN kardeşimizin sözünü ettiği Alauddin el-Kahtâvî ile Hacı ÇİÇEK abimin bahsettiği Allame eş-Şeyh Alâuddîn Ali b. Muslihuddîn b. Mûsâ b. İbrâhîm er-Rûmî el- Hanefî, ayrı ayrı kişiler mi? Yani KAHTAVÎ’ler iki tan mi üç tane mi?

Sorum hem ÇETKİN kardeşime hem de Hacı ÇİÇEK ağabeyime. Beni aydınlatırlarsa çok sevinirim. Sevgi ve saygılarımla….

Doç. Dr. Ahmet İNAN

kahta kahtahaber haber kahta adıyaman vali kaymakam meb time KAHTA HABER TIME ak ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İSMAİL DURAN     2018-07-02 Ben de merak ettim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI