Advert
Advert

İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi Kuruluyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’nün talimatları doğrultusunda Adıyaman Üniversitesinde İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi kurulmasına yönelik çalışmalarda sona gelindi.

 İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi Kuruluyor
 İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi Kuruluyor .
Bu içerik 235 kez okundu.
Advert

Önceki gün aramızdan ayrılan ve özellikle İslam Bilim Tarihi çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Fuat SEZGİN'in kurucusu olduğu İstanbul’da faaliyet gösteren İslam Bilim Araştırmaları Vakfı’nın model alınacağı merkez, bu yönüyle ünlü bilim adamına Üniversitemizin bir vefa örneği olacak.

İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Merkezi ile ilgili olarak gerekli hazırlık çalışmaların tamamlandığını ve en kısa sürede Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) sunulacağını ifade eden  Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, söz konusu merkezin İslam bilim tarihi ile ilgili çok sayıda bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapacağını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda ikili işbirliği imkânlarını görüşmek üzere Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in kurucusu olduğu İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfını ziyaret ettiklerini ve bir araştırma merkezi kurma kararının bu ziyaret neticesinde aldıklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, "Ziyaret neticesinde Üniversite bünyesinde İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi kurma kararı aldık. Gerekli altyapı çalışmalarını da tamamladık.

Bu konuda, önceki gün aramızdan ayrılarak Hakk’a yürüyen değerli büyüğümüz İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in kurucusu olduğu İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile dirsek teması hâlinde olacağız. Ortak eylem planları hazırlayacağız. Yapmış olduğumuz işbirliği ziyaretinde İslam Bilim Tarihi alanlarında eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilere sağlanan destekler hakkında yetkililerden bilgi almıştık.

Bununla birlikte İslam Bilim Tarihi araştırmalarının sonuçlarının tüm eğitim kurumlarında nasıl yaygınlaştırılabileceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunarak ikili işbirliği imkânları üzerine değerlendirmelerde bulunmuştuk. İnşallah çalışmalarımız meyvelerini vermeye başlayacak ve İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezimizi Üniversitemize kazandıracağız." diye konuştu.

kahta kahtahaber haber kahta adıyaman vali kaymakam meb time KAHTA HABER TIME ak ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet İNAN     2018-07-03 Adıyamanımız'da İslam Bilim Tarihi Araştırma Merkezi Kurulursa, Alauddin el-Kahtâvî gibi Şeyh Bakir el-Kâhtavî gib nice Kürt İslam alimleri ile el-Aynî gibi nice Türk İslam alimleri detaylı olarak araştırılır. Yani Kürdistan ile Türkistan'ın kardeş olduğu daha daha da perçinlenir. Hiçbir alçak Kürdistanı inkar etmediği gibi hiç bir alçak Türkistanı da inkar etmez. Hayırlı olsun... Giden gider geriye kurum kalır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI