Advert
Advert

Filistin Yasama Konseyi üyesi Halide Cerrar için özgürlük kampanyasına destek

HDP'den Filistin Yasama Konseyi üyesi Halide Cerrar için özgürlük kampanyasına destek

Filistin Yasama Konseyi üyesi Halide Cerrar için özgürlük kampanyasına destek
Filistin Yasama Konseyi üyesi Halide Cerrar için özgürlük kampanyasına destek .
Bu içerik 163 kez okundu.
Advert

Filistin Yasama Konseyi üyesi, insan hakları savunucusu Halide Cerrar’ın evi 2 Temmuz 2017’de sabaha karşı basılmış ardından idari tutukluluğuna, yani suçlama ya da yargılama olmaksızın hapsedilmesine karar verilmiş, ilerleyen süreçte tutukluluğun uzatılmasına hükmedilmişti. 

İsrail rejiminin Halide Cerrar’ın idari tutukluluğunu tekrar uzatma girişimini kınayan partimizin de aralarında bulunduğu 200 örgütün yayınladıkları metinde, “Halide Cerrar’ın derhal serbest bırakılması, idari tutuklama politikası ve uygulamasının son bulması, İsrail hapishanelerindeki Filistinli siyasi tutsakların özgür kalması talepleri için bir araya geliyoruz. Protestolar, eylemler, İsrail’e karşı boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırımların yükseltilmesiyle; adalet için Halide’nin direniş ruhuyla mücadele etmeye söz veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İsrail rejimi idari tutuklama denilen ve uluslararası yasa ve sözleşmeleri ve Cenevre Anlaşmasını ihlal eden bu keyfi tutuklama uygulamasıyla Filistin toplumundan ve politik liderlerinden binlerce kişiyi hapiste tutmaktadır.

Cerrar kimdir?

Filistin Yasama Konseyi’nde Ebu Ali Mustafa Bloku'nu temsil eden Filistinli siyasi lider Cerrar, aynı zamanda Addameer Tutuklulara Destek ve İnsan Hakları Birliği yönetim kurulu üyesi ve Filistin Yasama Konseyi’nin Tutuklular Komitesi başkanıdır. Filistin kadın hareketinin aktif üyelerinden olan Cerrar, İsrail yetkililerinin savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde hesap vermeleri mücadelesinde yer almaktadır. Cerrar, Gazze’ye saldırılardan topraklara el konulmasına ve yerleşimlerin inşasına, toplu tutuklamalar ve hapislere kadar Filistin halkına karşı süren İsrail suçlarına ilişkin şikâyet ve dosyaları uluslararası mahkemeye götürmekle görevli Filistin komisyonunun da üyesidir.

kahta kahtahaber haber kahta adıyaman vali kaymakam meb time KAHTA HABER TIME ak ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI