Advert
Advert

İklim değişikliğinin sonuçları

İklim değişikliği yangınlar, su taşkınları, kuraklıklar, aşırı sıcaklıklar ile etkisini her geçen gün daha çok hissettiriyor.

İklim değişikliğinin sonuçları
İklim değişikliğinin sonuçları .
Bu içerik 136 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz sene dünya genelinde yaşanan doğal afetler 353 milyar dolar kaybın meydana gelmesine neden oldu. 2017 aynı zamanda, 1880 yılından bu yana dünya tarihinde kaydedilen en sıcak üçüncü yıl olmuştu.

İSVEÇ’TE 25 BİN HEKTAR ORMANLIK ALAN YOK OLDU

İsveç’te aşırı sıcaklar nedeniyle 80 farklı noktada çıkan orman yangınlarında yaklaşık 25 bin hektarlık ormanlık alan yok oldu. İsveç’te yaz aylarında ortalama sıcaklık 23 derece iken, bu sene termometreler ülke tarihinde ilk kez 30 derecenin üzerini gösteriyor. Kuraklık son 74 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda ve İsveç son 66 yılın en sıcak yazını yaşıyor. Aşırı sıcaklar da orman yangınlarına yol açıyor. Yangının yol açtığı zarar, 600 milyon kron yani yaklaşık 300 milyon liraya ulaştı. Yangınlar nedeniyle, Gavleborg, Jamtland ve Dalarna bölgelerindeki binlerce insan evlerini terketmek zorunda kaldı.

STOCKHOLM’DE 260 YILIN EN SICAK YAZI

İsveç’te meteoroloji uzmanları 1756 yılından bu yana hava sıcaklarını kayıt altına alıyorlar. Temmuz ayı için ilk sıcaklık rekoru 1994 yılında 21.5 derece ile kırılmış. 2018 Temmuz ayı sıcaklığı ise ülke tarihinde bir ilk. Stockholm’de son 260 yılın en sıcak yazının yaşandığını söyleyen uzmanlar sıcaklığın artmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. Özellikle de Stockholm ve Uppsala’da hava sıcaklığının 30 derecenin üstünde çıkması bekleniyor. Ülkede hava sıcaklığından en fazla şikayetçi olanlar ise, yaşanan kuraklık nedeniyle hayvanlarını beslemekte zorlanan çiftçiler.

JAPONYA’DA DOĞAL AFET İLAN EDİLDİ

Japonya’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası yüzünden ölenlerin sayısı geçtiğimiz hafta 65’in üzerine ulaştı. Bunun üzerine Japon Meteoroloji Ajansı, ülkede doğal afet ilan etti. Meteoroloji ajansı tarafından yapılan açıklamalarda, bazı alanlarda benzeri görülmemiş sıcaklık derecelerinin gözlemlendiği, sıcak hava dalgasının yaşam için bir tehdit olduğu ifade edildi.

Yunanistan'da Doğu Attika'da çıkan orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül etmekle kalmadı, şimdiye kadar en az 74 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Atinalıların yazlık evlerinin, otel ve turistik tesislerin bulunduğu Mati semtindeki ormanlık arazide bilinmeyen nedenlerle başlayan yangın, kısa sürede yayıldı ve yerleşim merkezlerine sıçradı.

İSTANBUL’DA ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR

İstanbul'daki şiddetli yağışlar da iklim değişikliğinin bir sonucu. Türkiye iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenecek ülkelerin başında geliyor. Bu değişiklikten en çok etkilenecek bölgeler de Akdeniz Havzası ve Marmara'ya doğru çıkan kısımlar. Bugün İstanbul'daki yeşil alan oranı şehir merkezinde yüzde 3-4 civarında. Bu da yağmurun hemen akışa geçerek sele neden olmasına yol açıyor. Uzmanlar, iklim değişikliğinin önümüzdeki günlerde "ani ve şiddetli yağışlar, aşırı sıcaklar, aşırı soğuk veya aşırı kuraklıklar" olarak kendini gösterebileceğini; sıcaklıkların Türkiye için 2-3, dünya için 4-5 derece artacağını ifade ediyorlar. Bu da şüphesiz sonuçlarını kestiremeyeceğimiz yeni doğa olaylarını beraberinde getirecek.

Dünya

 

İklim değişikliğinin sonuçları kahta kahtahaber haber tut kahta adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali kaymakam meb time KAHTA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI