Advert
Advert

ADYÜ'nün elektrikli arabası Yaman Spaceways yarışmaya hazır

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından 2005 yılından bu yana üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışlarına bu yıl Üniversitemiz de katılıyor.

ADYÜ'nün elektrikli arabası Yaman Spaceways yarışmaya hazır
ADYÜ'nün elektrikli arabası Yaman Spaceways yarışmaya hazır .
Bu içerik 274 kez okundu.
Advert

Mühendislik Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından üretilen tümüyle yerli ve milli olan elektrikli yarış arabası “Yaman Spaceways” Kocaeli'de düzenlenecek olan yarışmada ilk defa görücüye çıkacak.

Yaman Team ismi verilen yarışma takımı tarafından  tasarlanan aracın test sürüşü Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi bünyesinde Bilgisayar, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği bölümleri akademisyenleri ve öğrencileri tarafından Üniversitemiz Merkez Külliyesinde gerçekleştirildi.

Görenlerin büyük beğenisini kazanan aracın fiziki yapısı ve performansı ile TÜBİTAK’tan geçer not alması bekleniyor. Yaman Spaceways, yüzde yüz yerli olması ve tamamen Üniversitemiz laboratuvarlarında geliştirilmesi yönüyle dikkat çekiyor. Arabanın tasarımından montajına ve üretimine kadar her aşaması, Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Şerif ÇİTİL'in liderliğini yaptığı, akademisyenlerimiz  ve öğrencilerimizden oluşan  Yaman Team üretim takımı tarafından geliştirildi.

Prof. Dr. GÖNÜLLÜ: “Yerli ve Milli Olması Çok Önemli”

AR-GE faaliyetlerine büyük önem verdiklerini, akademisyenleri ve öğrencileri bu tür alanlara teşvik ettiklerini ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan Türkiye'deki üretim seferberliğine katkı sunmayı hedefliyoruz. Özellikle elektrikli araçlarla ilgili çok ciddi AR-GE çalışmalarımız var. Neredeyse her yıl yeni bir elektrikli araç üretiyoruz. Bu yıl da  özellikle özgün tasarımı ve performansı ile ön plana çıkan "Yaman Spaceways" isimli aracımızı TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmasında pistlerde göreceğiz" dedi. 

"Arabanın Motoru ve Batarya Sistemi de ADYÜ'nün Eseri"

Aracın motoru ve batarya sistemi de dahil olmak üzere yazılımından donanımına kadar her şeyinin Üniversitemiz tarafından geliştirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, “Araç üzerinde bulunan 2 adet Fırçasız Motor(BLDC), Lityum Batarya Paketi, Batarya Yönetim Devresi (BMS), Yerleşik Şarz Devresi, Telemetri ve Araç Kontrol Sisteminin bütün tasarım, analiz ve yazılımları takımımıza aittir. Aracımız prototip özelliği taşımakta olup, üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürekli devam edecektir" şeklinde konuştu.  Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, çalışmada emeği geçen akademisyenleri ve öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. 

TÜBİTAK tarafından Kocaeli’de düzenlenecek olan Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışlarında arabalar, toplam 9 virajlı ve toplam uzunluğu 1950 metre olan TOSFED Körfez Yarış Pistinde yarışacaklar. Yarışmaya Türkiye'den ve yurt dışından toplam 53 üniversiteden 65 takımın katılması bekleniyor. 

Yaman Spaceways aracı ve Yaman Team ekibi ile ilgili detaylı bilgi için https://www.yamanspaceways.com/, TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışması ile ilgili detaylı bilgi için  ise http://challenge.tubitak.gov.tr/anasayfa.html sayfasından ulaşılabilir.

ADYÜ'nün elektrikli arabası Yaman Spaceways yarışmaya hazır kahta kahtahaber kahta haber haber tut kahta kahtatime KAHTATİME adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI