Advert
Advert

2 Proje daha TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi

Üniversitenin Eczacılık Fakültesi 4. Sınıf öğrencilerinden Gülçin KARAKOÇ ve Anzel TUFAN tarafından yürütülen “Alzheimer hastalığı için Spinacemine türevi bileşiklerin sentezi” ve “Yeni BİS yapılı Spinacemine türevi bileşiklerin dizaynı ve Alzheimer hastalığı için sentezlenmesi” adlı projeler TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

2 Proje daha TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi
2 Proje daha TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi .
Bu içerik 249 kez okundu.
Advert

Danışmanlıklarını Üniversitenin Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Süleyman AKOCAK’ın yaptığı öğenciler, kanser ve alzheimer hastalarına çare olmayı hedefliyor.

KARAKOÇ ve TUFAN ’ın ayrıca TÜBİTAK 2209-A lisans öğrenci projelerine yapmış olduğu başvuruların da kabul edildiği, Temmuz ayı itibarı ile yürürlüğe girdiği bildirilirken, Projeler ve elde edilen başarı ile ilgili konuşan Dr. Öğr. Üyesi AKOCAK, “kanser” ve “Alzheimer” hastalıkları konusunda önemli adımlar attıklarını belirtti.

 “Üniersite Öğrencileri Büyük Bir Başarıya İmza Attı”

Gülçin KARAKOÇ ve Anzel TUFAN adlı lisans öğrencilerine ait projelerin TÜBİTAK tarafından kabul edilmiş olmasının haklı gururunu yaşadıklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi AKOCAK: “Lisans öğrencilerimize araştırma laboratuvarlarımızda çalışma imkânı sunarak, öğrencilerimizi geleceğe daha iyi hazırlama, bilimsel olarak olayları irdeleme yetisi kazandırma ve ülkemiz için gerekli olan başarılı genç bilim insanları yetiştirme hedefindeyiz. Bu kapsamda çalışmalarımıza katkıda bulunan 2 lisans öğrencimizin yer aldığı uluslararası SCI’li yayınımız hatırlanacağı gibi 2017 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca danışmanlığını yaptığım bu 2 lisans öğrencimiz için TÜBİTAK 2209-A lisans öğrenci projelerine yapmış olduğumuz başvurularımız kabul edilmiş olup Temmuz ayı itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Gülçin KARAKOÇ adlı 4. sınıf Lisans öğrencimin “Alzheimer hastalığı için Spinacemine türevi bileşiklerin sentezi” ve Anzel TUFAN adlı yine 4. Sınıf lisans öğrencimin “Yeni BİS yapılı Spinacemine türevi bileşiklerin dizaynı ve Alzheimer hastalığı için sentezlenmesi” adlı projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilmiştir” dedi.

 “Bahanelerle Zaman Öldürmek Yerine Çare Üretiyoruz”

Üniversite olarak bahanelerle zaman öldürmek yerine çareler üretmeye çalıştıklarını belirten Dr. Öğr. Üyesi AKOCAK: “ Sonuç olarak bahane değil çare üretme hedefi ile çıkmış olduğumuz bu yolda başarılı olmayı hedeflemekteyiz. Çalışma alanlarımız kanser, Alzheimer, glokom gibi hastalıklar için yeni, etkin ve yan etkileri daha az olan bileşik türevleri tasarımlamak ve bunların sentezini gerçekleştirmek.  Bu kapsamda başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü hocamız olmak üzere Eczacılık Fakültesi yöneticileri ve öğretim üyesi hocalarımın da desteği ile kanser ve Alzheimer ile ilgili olan çalışmalarımız hızla devam edecektir. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında bize destek olan guruplara, maddi anlamda bize destek olan TÜBİTAK ve BAP birimimize ve emeği geçen tüm hocalarıma ve öğrencilerime sonsuz teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 “Ekibimiz Çalışmalara Ara Vermiyor”

Güçlü bir ekibe sahip olduklarını ve çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi AKOCAK, hala 5 büyük proje üzerinde çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Dr. Öğr. Üyesi AKOCAK: “Çalışmalarımızı aynı ana bilim dalında görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Nabih LOLAK ile birlikte yürütmekteyiz. Adıyaman üniversitesinde göreve başladığımız tarihten bu yana 3 adet TÜBİTAK projesi (2 adet 3001 ve 1 adet 1002 projesi) ve 2 adet BAP projesi olmak üzere toplamda 5 adet proje ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Projelerimizde ki çalışmalarımız kanser ve Alzheimer hastalığı üzerine yeni bileşikler geliştirme adına olmuştur. Bu çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışında ortak çalıştığımız guruplarında desteği ile yürütmekteyiz. Bu kapsamda, yeni ve daha etkin projeler için çalışmalarımız hızla devam etmektedir” diye konuştu.

2 Proje daha TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi kahta kahtahaber kahta haber haber tut kahta kahtatime KAHTATİME adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali kaymakam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI