Advert
Advert

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz

Dünyada bir yılda tüm ülkelerin kaybettiği toprak 23-24 milyar ton

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz
Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz
Bu içerik 1154 kez okundu.
Advert

Türkiye'nin ise 750 milyon ton civarında toprak kaybediyor. Meraların yüzde 64'ünde, tarım arazilerinin ise yüzde 58'inde erozyon söz konusu. Erozyonun yüksek olmasında en büyük neden yanlış arazi kullanımı ve uygulanan yanlış tarım teknikleri.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küresel ısınma, yanlış gübreleme ve erozyon gibi sebeplerle tarıma elverişli arazilerde azalma olduğunu belirterek, "Türkiye nüfusunun 2020'de 82 milyonu aşacağıtahmin ediliyor. Bu yeni nüfusun gıda ihtiyacı için yalnızca tahıl üretimi dikkate alındığında bile, 1 milyon ton üretim artışı gerekiyor. Bunun için ek 400 bin hektar, yaklaşık 535 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım alanına ihtiyaç duyulacak" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerini tarım dışı amaçlarla kullanmanın büyük bir savurganlık olduğunu belirtti. Bayraktar, kentleşme ve sanayileşme sürecinin iyi yönetilemediğini, her yıl binlerce dekar verimli birinci ve ikinci sınıf tarım arazisinin konut, sanayi ve turizm yapılaşmaları, karayolu yapımı nedeniyle kaybedildiğini ifade etti.

Yılda 750 milyon ton toprak kaybediyoruz Kahta kahtahaber kahta haber haber tut kahta kahtatime KAHTATİME adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali kaymakam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI