Advert
Advert

RAMAZAN AYI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR

Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ramazan ayının Rahmet, mağfiret ve bereket, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ayı olduğunu ashabına yaptığı Şu mübarek sözleri ile ifade etmiştir.

RAMAZAN AYI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR
RAMAZAN AYI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR
Bu içerik 1357 kez okundu.
Advert

Sahabe'den selmanı Farisi Radıyallahu Anha anlatıyor; Allah'ın elçisi Şaban ayının son günü bize bir konuşma yaptı. ve şöyle buyurdular: Ey insanlar!  Bereketli ve büyük bir Ayın gölgesi üzerimize düşmüştür. bu öyle bir aydır ki onda 1000 Aydan daha hayırlı olan bir gece vardır. O öyle bir ay ki Allah o Ayda oruç tutmayı farz kılmış, geceleri Nafile ibadet yani teravih namazı ile geçirmeyi teşvik etmiştir. kim Ramazan ayında Hayır işlerse Ramazan ayı dışında farz bir ibadeti yapan kimse gibi sevap kazanır. kim Ramazan ayında bir farzı Eda ederse Ramazan ayı dışında 70 farzı Eda eden kimse gibi sevap kazanır.

 Ramazan ayı sabır ayıdır. sabrın sevabı ise cennettir. Ramazan ayı yardım etme ve İhsan'da bulunmak ayıdır. Bu ayda müminlerin rızkı artar. Kim bu Ayda oruç tutan birisine iftar yemeği verirse, bu günahlarının bağışlanması ve cehennem ateşinden Azad olmasına vesile olur.  İftar verdiği kimsenin oruç ile kazandığı kadar sevap kazanır. Oruç tutanın sevabından da eksiltme olmaz. sahabe-i Kiram şöyle der,  Ey Allah'ın elçisi!  Hepimiz iftar verecek güce sahip değiliz ki dediler. Bunun üzerine efendimiz aleyhisselatu vesselam şöyle buyurdu, "Allah bu sevabı bir tek hurma veya bir bardak su veya bir içimlik süt ikramı ile de verir". buyurdular konuşmasına Şöyle devam etti. Ramazan, Evveli rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur. Kim bu ayda işçisinin hizmetçisinin işini hafifletirse, Allah onu bağışlar ve cehennem ateşinden Azad eder. Ey İnsanlar!  Ramazan ayında 4 şeyi çok yapın Bunlardan ikisi ile rabbinizi razı edersiniz, Diğer İkisinede  sizin ihtiyacınız var. Rabbinizi razı edeceğiniz şeyler; kelime-i şehadet ve tövbe istiğfar dır. Sizin muhtaç olduğunuz 2 şey ise: Allah'tan cenneti ister,  Cehennemden Ona sığınmanızdır. Kim oruç tutan bir mümine su ikram ederse Allah da ona benim Kevser havuzundan içirir. Bu Havuzdan içen cennete girince kadar bir daha susamaz diye buyurdu. Rabbim cümlemizi Ramazan ayının bereketinden faydalanmayı ve peygamber efendimizin Kevser havuzunda su içmeyi nasip etsin. Amin niyetleriniz Halis oruçlarınız kabul olsun.

RAMAZAN AYI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR Kahta kahtahaber kahta haber haber tut kahta kahtatime KAHTATİME adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali kaymakam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI