Advert
Advert

Sizin Yıldızınız Kim?

Bir sahabe daha özeldir, biri sana daha yakındır. Hangisidir sizin yıldızınız?" diye sordum büyüklerime, yazarlara, çizerlere...

Sizin Yıldızınız Kim?
Sizin Yıldızınız Kim?
Bu içerik 1424 kez okundu.
Advert
 

Sibel Eraslan, Nihat Nasır, Zeki Bulduk, Mevlana İdris, Kerem Abadi

Adalet ve güç temsili Ömer, sadakat ve itaat timsali Fatımatüz Zehra, küçük bir mağarada o güzel insanla kalmış büyük sahabe Ebubekir, müminelerin başı, annesi Haticetül Kübra… Onlar ilk yıldızlar. Kimi Kâinatın Efendisi’ne ilk inanan olmuş, kimi cennetle müjdelenmiş, kimi ilk şehid… Onlar, kendimizden parçalar bulduğumuz, davayı ilk sahiplenen yıldızlar…

İlk önce kendime sordum, “bir sahabe daha özeldir, biri sana daha yakındır. Hangisidir senin yıldızın?” diye. Sanırım Hazreti Aişe’yi farklı bir seviyorum ben. Yani en çok benzemeye çalıştığım insan O. Koşu yarışlarını biliyoruz. Çok hoş. Sonra atılan iftirayı biliyoruz, ne kadar metanetli bir hanım olduğunu gösteriyor. Bir de genç olduğu için tabi, kalbimde ayrı bir yeri var.sahabe

Aynı soruyu sözün üstadlarına, bazı yazar şair büyüklerimize de soruyorum.

Yazar Sibel Eraslan’a sorduğumda ise şu cevabı veriyor: “En çok etkilendiğim sahabe: Zahir (ra). Ot ve çiçek satardı. Pazarlarda yüzünü gizlerdi. Herkesten cüzzamlıydı. Elçi (sav), onun için, ‘o bizim çölümüzdür, biz de onun şehriyiz’ derdi.” Ardından ekliyor Sibel Hanım: “Çölü gördünüz mü hiç? Muhakkak görmelisiniz.”

Yazar Nihat Nasır, “bu, tıpkı bir çocuğa sorulan ‘anneni mi, babanı mı daha çok seviyorsun?’ sorusu gibi zor bir soru” diyor ilkin… Sonra da şunları söylüyor: “Hz. Ebubekir'in ‘O söylüyorsa doğrudur’ sözünden sonra o büyük insan sevilmez mi? Ya Ömer? Yahut Ali? Veya Osman?  Sözgelimi Ebuzer. Ayrıca, beni en çok etkileyen sahabeden birisi de Musab bin Umeyr'dir. Hem efendimize çok benzediği için, hem de Mekke sosyetesini elinin tersiyle bir yana itip, İslâm'ın verdiği şeref ve onuru her şeye tercih ettiği için. Şehadeti de yüzü gibi çok güzel olmuştur. Ben hepsini çok seviyorum Allah rızası için.”

Yazar Zeki Bulduk ise sorumuza şöyle cevap veriyor: “Her biri ayrı birer yıldızdı ve ben onlara bakıp kalakaldım. Zira onları yakıp yıkan daha kuvvetli bir kaynak vardı, adı neredeyse ahir zamanda daha az zikredilen. Efendimden gayrısı her kim sahabe ise vursun boynumu. Kalbim efendimin elinde, ne yapmak dilerse yapar. Hem de ne güzel yapar! Lakin, illa bir sahabe adı duymak dilerseniz günahkâr dilimden; Adı Mustafa olanın seçilmişliği, paklığı yanında susup kalan dil… Mescidin bir köşesinde Efendimizin görmeyeceği bir yere sığınan, Hz. Vahşi üzüntüsüdür üzerime çöken.”

sahabeŞair Mevlana İdris ise soruma güzel, düşündürücü bir soruyla karşılık veriyor: “Sahabeler bizim hangi hâlimizi görse ‘bunlar delidir’ derdi?”

Cafcaf dergisi editörü Kerem Abadi’ye ise twitter’dan soruyorum. Karakter sınırlamasından olacak kısa ve öz bir cevap veriyor: “İnsan değilse de sahabi olur mu? Müezza var. Peygamberimizin en sevdiği kedisi…”

Yazar şair büyüklerimiz, kimi uzun kimi kısa, böyle cevaplar verdiler. Peki yakın çevremdeki genç ağabeylerim, ablalarım ne dediler, kendilerine “bir sahabe daha özeldir, biri sana daha yakındır. Hangisidir senin yıldızın?” diye sorunca?

Bursa’da Suffe Kitap Kafe’de çalışan, gecesini gündüzüne katan ablalarımızdan Esra Çakır, “İlla ki Ebu Zerr Gifari” diyor: “Ebu Zerr Gifari (r.a)'i ayrı bir seviyorum. Daha İslam'a ilk giriş mücadelesi ve heyecanı beni etkilemekle birlikte İslam’a girdikten sonra zühd ve takva ehli olması, insanların dünyaya rağbet ettiği, lükse kaçtığı anlarda dünyalığı elinin tersiyle itip sade bir yaşam sürmesi, aynı zamanda insanları uyarması,  zühd ve takva halini muhafaza etmesi, o dik duruşu, sade Müslümanlığı ve kendine has yalnızlığı bana ışık tutuyor.”

Hilal Öztürk ise Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden bir arkadaşım. Sanki yıllardır “biri bana sorsa da cevaplasam” diye beklermişcesine, sorumu sorar sormaz şöyle diyor: “Ebu Hureyre. Ebu Hureyre’yi çok severim. Kedileri de çok severim. Onunla beraber kedi sevmek isterdim.”sahabe

Cafcaf dergisi çizeri Elif Büşra Doğan ise, soruyu ilk duyduğunda derin bir “güzeeel” çekiyor: “Bence bu dünyada yaşamış en önemli kadın, -Hz. Havva'dan bile-, Hz. Hatice'dir. Peygamber efendimiz (s.a.v.)’e en çok destek olan kişi; olgunluğuyla, sakinliğiyle, anneliğiyle, sanırım bütün kadınların örnek alması gereken kişi ama ben Hz. Aişe’yi de bir başka seviyorum, kendimi ona benzetmeyi seviyorum belki de, hani böyle küçük, kendini sevdiren bir şey ya… Bir ‘Hz. Musab bin Umeyr var...”

Yine Kartal Anadolu İHL'den tanıdığım Muhammed Tarık Ablak’a soruyorum. Aklına ilk gelenleri söylüyor. Sonunda bir de güzel dua ediyor hepimize. ‘Amîn’ diyorum: “Ebû Eyyûb El-Ensarî Hazretleri, bir hadis-i şerifin müjdesine nail olabilmek için o yaşına rağmen Medine-i Münevvere’den kalkıp tââ Konstantiniyye’ye kadar gelmiş. Biz ne ayetler, hadisler okuyoruz da kılımızı bile kıpırdatmıyoruz bu dava için… Rabbim hepimize hareket şuuru ihsan eylesin, silkinip kendimize gelmemizi nasip eylesin.”

 

Fatma Mizan sordu soruşturdu

kahta kahtahaber haber kahtatime kahta time adıyaman vali kaymakam meb time KAHTA HABER TIME KAHTATİME KAHTA TİME ak ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI