Advert
Advert

SOLUCAN GÜBRESİ

Solucan gübresi işi ile bilinenler bilinmeyenler. Son birkaç yıldır onlarca kişi bu işe girerek milyonlar kazandığını iddia etmekte, dahası işin son derece kolay ve masrafsız olduğu konusunda oldukça ısrarlı, biz de bu işin gerçek yüzünü araştırmak adına yıllardır bu işin içinde olan bir üreticiye ulaştık ve bizi aydınlatmasını istedik.

SOLUCAN GÜBRESİ
SOLUCAN GÜBRESİ
Bu içerik 1230 kez okundu.
Advert

Yıllardır bu işin içindeyiz, şunu söyleyeyim  bu iş soylendiği kadar kolay değil, yapılmayacak kadar zor da değil. İşin aslı bu hayvanların dilinden anlamak. Çünkü bunlarda can taşıyor ve çevreden gelen etkilere karşı değişik tepkiler veriyorlar. Mesela bulunduğu yeri terk etmesi, gübre yığınından kaçması, çoğalmaması, hatta ölmesi gibi. Ya da olumlu tepkiler diyebileceğimiz;  hızlı çogalma, daha fazla gübre üretme, taze yeme gelme gibi…

Biz de ilk girdiğimizde bunların çoğunu bilmiyorduk, söylenseydi iki değil belki yüz defa düşünürdük bu işe girmek için çünkü; daha ilk günden itibaren sorunlarla karşılaştık, yukarıda değindiğimiz gibi, sık sık solucanların kaçtıklarını, yem yığınlarını terk ettiklerini gördük,  bulabildikleri herhangi bir şeyin  altına kaçıp toplanıyorlardı,bir süre sonrada tekrar yem yığınına konulmayınca öldüklerine şahit olduk. Bu problemin nedenini çözüp biraz rahatlamak neredeyse aylarımızı aldı, zira her sabah yüzlerce, binlerce solucanun kaçtığını görmek iflasa gitmek demektir. Allaha şükür simdi böyle bir problemimiz yok, her şey çok daha profesyonelce yürütmekteyiz, şimdi daha az masrafla daha fazla gübre üretiyoruz, amacımız bir yıl içinde aylık on ton üretime geçmek ve ve iki yıl içinde katı solucan gübresini sıvı gübreye çevirmek, çünkü bölgemizde solucan gübresinden çok sıvı gübre bilinmekte ve tercih edilmektedir. Sıvı gübre fiyatı da oldukça yüksektir. Katı solucan gübresinden çok daha karlıdır. Tabi bunun için yüklü miktarda solucan gübreniz olmalı.

Bu işe girdiğimiz için pişman değiliz, çünkü büyük bir yatırım yapmadık, çok uzun süre hesaplama yaptık ve on beş bin TL gibi bir sermaye ile girdik.  Toplam masraflar(işçi, yem, yol ücreti)ile bize maliyeti otuz bin TL yi bile bulmadı, kişi başı on bin TL, iki yıllık bir yatırım için bu gerçekten çok uygun bir maliyet. İşin sırrı şurada, çok yüksek başlayalım da hemen kar yapalım demedik. Küçük başladık ve hiç pes etmedik. Biz üç arkadaş en az iki yıl hiçbir beklenti için olmayacağımıza söz verdik. Ve sözümüzü tuttuk, şu an kar aşamasındayız

Yem olarak büyükbaş hayvan gübresini fermente edip, içine orantılı olarak diğer ek besinlerden koyarak kullanıyoruz. Yem konusunda gerçekten çok hassasız, ıyı yem iyi gübre demektir.

Bu iişe germeyi tavsiye ediyor musunuz?

Herkese değil tabi ki; işi yapabilecek olanlara. Çünkü anlattıkları kadar kolay bir şey değil, çok zor da değil sadece bu hayvanların dilinden anlamak gerekir. Bu da biraz zaman alır. Bu işe başlayan herkes ilk zamanlardan itibaren çeşitli problemlerle karşılaşacak. Bunun için sabırlı ve dikkatli olmalarını istiyoruz, hastalıklı yerlerden almamalarını, yeme, üretim yerinin nem ısı ve havalandırmasına dikkat edilmeli. Örneğin bu işe bizimle başlayıp altından kalkamayan iki kişiye şahit olduk.

Bize şimdiden gübre siparişi geliyor. Kimi bahçesi için yarım ton, kimi badem ağaçları için birkaç ton gibi. Ama başta da dediğimiz gibi bizim amacımız sıvı gübre elde etmek bunun içinde elimizde yüklü miktarda gübre olmalı. Gübrenin satışı konusunda herhangi bir problem yok, zira ülkedeki gübre ihtiyacının yüzde beşine dahi ulaşamadı toplam üretim. Bu şu demektir: en az bir milyon solucanı olan elli bin çiftliğe ihtiyaç var. Ülkedeki adam akıllı solucan çiftliği sayısı yüz bile değil. Yolun çok çok başındayız. Bu işin tam oturması için en az on yıla daha ihtiyaç var. Bu işe girmek isteyen rahatlıkla girebilir.  Dahası yurt dışına bile ihracı mümkün, bu ihraç avupa birliği ülkeleri, İsrail ve Körfez ülkeleri ve Çine yapılabilir bunun için lisan almanız ve elinizde yüzlerce ton gübre olmalı. Yoksa on tonu, yirmi tonu gönderemezsiniz.  

Biz üç yıla yakın tecrübemizde bölgenin en tecrübeli üreticilerinden biriyiz, üretimin artmasını istiyoruz. İleri ki zamanlarda kooperatifleşip hem sıvı gübre üretimini artırmak hem de yurt dışı ihracatını gerçekleştirmek istiyoruz. Yurt dışına ihracat dolar üzerinden olacağı için çok daha karlı elbette ancak şu an ihracat yapabilecek kadar üretim yapabilen çiftlik yok, ancak bir araya gelerek kooperatif kurarak bunu başarabiliriz. Adıyaman da ve bölgemizde üretimin artmasını istiyoruz, bu yüzden bizimle iletişime geçenlere tecrübe paylaşımı dahil her türlü yardımı yapmaya istekliyiz.

SOLUCAN GÜBRESİ Kahta kahtahaber kahta haber haber tut kahta kahtatime KAHTATİME adıyaman samsat gerger gölbaşı çelikan tut besni çelikhan sincik menzil safvan nemrut vali kaymakam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI