Advert
Advert
Bütçe nasıl Hazırlanır?
İsmail YILMAZ

Bütçe nasıl Hazırlanır?

Bu içerik 283 kez okundu.

Değerli okuyucularım, dördüncü yazıma hoş geldiniz. Bugünkü konumuzun teması bütçe.

Peki Bütçe Ne Demek?

En basit tabirle ekonomide, devletin, bir kuruluşun, bir ailenin ya da bir kimsenin ileriye dönük olarak bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerini tür ve ayrıntılarıyla gösteren çizelge. Bu konuyu biraz açayım.

Arkadaşlar! Ben de dahil hepimiz bu dünyanın geçim derdine düşmüş insanlarız. Dünyada birçok insan ev bütçesini hazırlarken popüler olan 50/30/20 kuralı kullanılmaktadır. Bu kural bize şunu hatırlatmak istiyor. Ayağını yorganına göre uzat. Sakın ayağın yorganının dışına çıkmasın. Dikkatli ol der bize. Harvard iflas uzmanı Elizabeth Warren - TIME Dergisi tarafından Dünyadaki En Etkili 100 İnsandan biri olarak seçildi - ve kızı Amelia Warren Tyagi, birlikte yazdığı kitapta 50/30/20 kuralını hazırladı birlikte, "Tüm Değerleriniz: En Son Ömür Boyu Para Planı".

  1. Adım %50 grup harcamalarınız

Bu grup harcamalarınız sadece sadece temel ihtiyaçlarınız için para ayıracaksınız. Örneğin: Ev kiranız, gıda alışverişleriniz, sigorta poliçeleriniz, kamu hizmetleri(okul harcamaları, cep tel faturaları, elektrik, su, doğalgaz, tüp faturaları gibi) olmak üzere her ay düzenli demirbaş alışverişleriniz. Yani kazancımızın yarısı bu harcama grubuna ayıracaksınız.

  1. Adım %30 grup harcamalarınız

Bu 2. Adımda kazancınızın %30’unu isteklerinize ayıracaksınız. Mesela ekmek ihtiyaçtır. Ama kurabiye istektir. Tatil istektir. Yaz kursu istektir. Hediye almak istektir. Konuşma paketiniz zorunluysa sms ve internet paketi istektir. Sinema bileti, kitap alma, ailenizle birlikte retauranta gitme, dondurmacıya gitme, kafeye gitme istektir.

  1. Adım %20 grup harcamalarınız

Bu harcamalarınız da kazancınızın %20’sini tasarrufa ayıracaksınız. Bu yöntemle isterseniz araba taksiti, isterseniz ev kredi taksiti, isterseniz arsa, tarla taksiti ayırabilirsiniz. İsterseniz bu parayı biriktirip de taksit yerine peşin verebilirsiniz. 2. Adım grup harcamalarınızdan para arttı mı bu paranızı yani bu birikiminizi bu gruba aktarabilirsiniz.

Bu plana sadık kalarak bütçenizi oluşturursanız, hayat standartlarınızı zamanla yükseltirsiniz. Plana sadık kalmaz her şeyi bir anda yapmak isterseniz, ev içi  geçimsizlik, huzursuzluk, depresyon olabilir. Hayat için kısa derler. Ama hastalık veya musibet olduğu zaman hayat sizin için uzun gelebilir. Dikkatli bir bütçe hazırlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Her şey tadında olmalı. Başka bütçe planları da var. Size hangisi hizmet ediyorsa o bütçe planını uygularsınız.

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki bilgiler kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI