Advert
Advert
DAYATILAN SEÇİM SİSTEMİ!
İsmail YILMAZ

DAYATILAN SEÇİM SİSTEMİ!

Bu içerik 150 kez okundu.

Değerli okuyucularım, bugün dayatılan seçim sistemini konuşacağız. Bana göre seçim sistemimiz demokrasi üstü bir sistem değildir. Partiler aday seçiyor ve bu adaylar da YSK tarafından da halka filanca partinin belediye veya milletvekili adayıdır. Reyinizi bu adaylara verebilirsiniz. Bana göre bu sistem, insani değildir ve demokrasi sistem bile değildir.

Düşünün, onlarca yıl, ülkemizde parti liderleri halkın adını bile duymadığı isimleri ceketini atar gibi bir ile milletvekili veya belediye başkanlığına aday gösteriyor ve halk da o adaylara mahkûm olarak reyini vermiş oluyor. Bu sistem partilerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor. Burada kazançlı duruma düşen halk mı? Partiler mi? Ya da kendini boş yere aday gösterip rezil olanlar mı?

Bana göre seçim sistemi halkın, partilerin ve adayların üzerinde mutabık kalacağı yeni nesil bir Seçim Sistemi olmalıdır. Önce Adaylar gönül verdikleri partiye gidip kaydolurlar. Sonra 3-4 ay boyunca halk ön seçime gidip oyunu kullanır. Hangi partide hangi adayın kalmasını isterse halk seçecek. Her vatandaş A, B, C, D partilerden 2 veya 3 isim için oy kullanacak. Belirlenen adaylar parti yönetimine gidecek uygun görülen her partiden ilk üçe giren adaylardan birisi seçilecek. Sonraki seçim sırasında bu adaylar parti adına yarışa girecek ve asıl seçim başlayacak. Cumhurbaşkanlık seçimleri de bu şekilde de yapılabilir. Bana göre bu iki aşamalı seçim sistemi daha adil, daha insani, daha şeffaf ve daha demokratik sistem olacaktır.

Bu şekilde seçilen adaylardan beklentilerim şudur; Hz. Ömer adaleti, yardıma muhtaç insanlara yardım edecek insan, şehre huzur getirecek insan, sadece birisi ölünce ekibini alıp taziye evlerine koşan lider değil(sünnet, düğün, taziye-hepsine koşacak), şehre yapılacak hizmetlerin en az 100 yıllık olarak hesaplayacak, rantçı olmayacak, halkı dinleyecek, 4 mevsim makam koltuğuna yapışmayacak, belediyeye veya TBMM’ye yük olmayacak, sürekli alan el olmayacak veren el olmasını bekliyorum. Hasmı da olsa hizmete engel olmayacak devlet adamı bekliyorum.

Saygılarımla, yeni yazımda buluşmak üzere, hoşça kalınız.

 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki bilgiler kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI