Advert
Advert
Bozuk Para Ekonomisi
İsmail YILMAZ

Bozuk Para Ekonomisi

Bu içerik 126 kez okundu.

 

Yeni yazıma hoşgeldiniz. Konumuz sokakta yere düşen bozuk paralar. Çok önemsenmeyen ve yerde 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş veya diğer paralar. Biz bu paralara yerde denk gelsek, bunları yerden kaldırmaya tenezzül etmeyecek kadar utanç duyacak kadar kendimize gurur yapan insanlarız. Peki yolda 10, 20, 50, 100 veya 200 TL bulsak aynı gururu niye taşımıyoruz? Aslında bu bizim düşüncelerden kaynaklanıyor. Kuruşluk paraları yerden kaldırsak, birileri bizimle dalga geçecek diye düşünüyoruz. Ama büyük para görsek de ne kadar büyük para kimse kötü gözle bakmaz, diye düşünüyoruz. Aslında bu bir yanılgı. Çünkü bu paralar ister küçük olsun, ister büyük olsun, bu paralar bizim değil. Bizim olmayan paraları da alıp cebe atmak zaten yakışıksız.

Peki biz bu yerden bulduğumuz paraları ne yapacağız? Bu arada ben büyük paralarla ilgilenmiyorum. Baştan söyleyeyim. Kendim pet şişeden kumbara yaptım. Her bulduğum kuruşu içine atıyorum. Yıllardır hep sokakta insanların yere düşürmüş olduğu paraları haftada birkaç kez görüyor ve kaldırıyordum. Çoğu 5, 10, 25 kuruşluk paralar. Tek başlarına anlam ifade etmeyen bu paralar, ama, bir araya gelince büyük paralara dönüşüyor. İnsanın aklı her zaman düşünmeye elverişli olmuyor. Yıllardır bulduğum bu paraları camilere sergilerde verdim. Şimdi de kumbaraya atarak, biriktirerek bir fakire veya muhtaç olan birisine vermek. Biriktirdikten sonra bu para 5, 10, 20, 50 TL artık neyse onu tam paraya dönüştürerek bu parayı yere düşürenlerin hayrına Allah rızası için dağıtmaktır, düşüncem. Benim inancıma göre önce fakir, muhtaç, öğrenci veya camilere dağıtmak. Tarikat, dernek, Sivil toplum kuruluşlarına verme taraftarı değilim.

Ben kendi kendime bu kampanyayı yürütüyorum. Sizde destek vermek isterseniz, siz de alın bir pet şişeyi bulduğunuz bozukluları sahiplerinin hayrına Allah rızası için siz de biriktirin. Bu hayır çeşmesinden hem sevap kazandırın hem de sevap kazanın. Hayırda yarışmanız dileğiyle bereketli günler, dilerim.

 

Yasal Uyarı: Bu sayfadaki bilgiler kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI