Advert
Advert
AK parti MHP’nin güdümünden çıkabilecek mi?
Ahmet ÖZER

AK parti MHP’nin güdümünden çıkabilecek mi?

Bu içerik 578 kez okundu.

İttifakın yol haritasını yapan ve yolda ki işaretleri yerleştiren parti MHP dir.Bu yol ve işaretler AKP’nin hoşuna gitmiş ki;yol arkadaşı olarak MHP’yi yanın da kabul etmiştir.

AK partiye MHP ittifakı; her iki parti için avantaj ve dezavantajlar sağlıyor. İki farklı siyasi partinin tabanları biri birine yakın olduğu düşünülse de; ayrı kulvarıların partileri dir.

MHP için ittifak, zorundalık iken Akp parti için bir tedbir unsurudur. İttifak ;MHP için mecliste kalma hamlesi idi. AK parti ittifaktaki temel hedefleriden biri ise ; Cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura taşımamak..

Seçmenin tasavvur ettiği  AK Partiye, MHP oyum sağlıyabilecek mi? Sorusunu cevabını zaman gösterecektir; belki de AK parti, MHP’ye uyum göstermeye çabalayacaktır. Bu ittifak her iki partiye sorumlulukla birlikte baskıda oluşturacaktır. Şu haliyle her iki parti sonuçları itibarı ile memnun görünüyor. Elbette %100 değil.

“Yerli ve milli olan herkesin elini taşın altına koyması gerekir “. Cumhur başkanı Erdoğanın çağrısına karşın seçmen kendince 24 haziranda 2018’de bir cevap vermiştir. Mesajı aldığını söyleyen Cumhur başkanı Erdoğanın umarım doğru okumuş ve anlamıştır. Metal yorgunluğu ile verilen mesaj parelelilik arz etse de,mesajdan anlaşılan metal yorgunlugundan yeterince arındırılmadığıdır.

Kendi karalarını kendi almasına alışan AK parti; ittifattan sonra MHP’nin erken seçim çıkışı ile uyum için sorun teşkil etmektedir.”Uyum” bir anda uyumsuz yüzünü göstermeye yetiyor. AKP bu ve benzeri çıkışların önlenmini alabilecek mi? Ya da MHP ve benzeri partilerin nazını çekmeye devam mı edecek?.

AKP ve MHP için bu seçim diğer seçimlere nazaran oldukça sönük geçmesini sebeplerden biri de; bu birliktelik olmasın mı?. Başarıyı paylaşmak,başarısızlığı paylaşmak kadar zordur.

Her iki parti de zorunda kaldıkları bir halay da, ritmi tuturmaya çalışacaktır.Bu tür ittifaklar da ve devamında baskın olan ötekini etkiler.Çoğunluk olmasına rağmen AKP ,baskın olan MHP’ye boyun eğecekmiş gibi görünüyor. Bu’da siyasi bir çöküşü beraberinde getirecektir. Ya da gelecek başka bir erken genel seçime gebe dir. Zorunlu birlikteliklerin ömürleri uzun olmaz.

Bundan sonrası için herşey pazarlık konusudur. Başkanlık sistemi ezber bozmaya devam ediyor,zaten temel görevi bu değilmiydi?

CHP’nin güdümüne girdiği partiden kurtulması kolay gibi görünüyor.Çünkü; ayrı yer de dursalar da aynı amaca hizmet edebilecekler

.Fakat bu AK parti için geçerli değil.

Bakalım AK parti MHP’nin güdümünden çıkabilecek mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN BAŞKANA HEDİYE
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI